Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Název loga
Název loga

Náhradní rodinná péče

Náhradní rodinná péče

Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůže dítě vyrůstat ve své biologické rodině, tak je pro něj v ideálním případě nalezena rodina náhradní. Rodinné prostředí je pro dítě vždy lepším východiskem, než ústavní péče. U těch nejmenších dětí to platí dvojnásob. Dítě v náhradní rodinné péči tak vyrůstá v rodině s milujícími „rodiči“, zažívá bezpečí, přijetí a lásku. Má své místo, svoji roli, své povinnosti. Náhradní rodinná péče se zajišťuje formou osvojení, pěstounské péče, nebo pěstounské péče na přechodnou dobu. Osvojení, pěstounská péče nebo pěstounská péče na přechodnou dobu se zprostředkuje jen na žádost fyzické osoby, která má zájem osvojit dítě, nebo přijmout dítě do pěstounské péče.

 

V případě, že máte zájem o získání podrobnějších informací o možnosti stát se pěstounem nebo pěstounem na přechodnou dobu, obraťte se na orgán sociálně-právní ochrany dětí obecního úřadu obce s rozšířenou působností dle místa Vašeho trvalého pobytu. Zde najdete specializovanou sociální pracovnici pro náhradní rodinnou péči, která Vám poskytne veškeré potřebné informace. Můžete se rovněž obrátit na pracovnice oddělení sociální práce Krajského úřadu Libereckého kraje (kontakty zde).

 

Soubory ke stažení:  .mov (36 MB), .mp4 (36 MB)

 

 

Činnosti krajského úřadu v oblasti náhradní rodinné péče:

  • Žádost o zprostředkování náhradní rodinné péče se dle § 20 odst. 1 zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně právní ochraně dětí, v platném znění, podává u obecního úřadu obcí s rozšířenou působností dle místa trvalého pobytu žadatele. Základní informace zájemcům o NRP poskytnou sociální pracovnice pro náhradní rodinnou péči na obecních úřadech obcí s rozšířenou působností. (kontakty zde)
  • Rozhodnutí o zařazení do evidence žadatelů o zprostředkování náhradní rodinné péče vydává dle § 22 odst. 6 zákona č. 359/1999 Sb. v platném znění, krajský úřad na základě výsledků celkového odborného posouzení, které se skládá z psychologického vyšetření, z posouzení zdravotního stavu, po­souzení sociální situace a absolvování přípravy k přijetí dítěte do rodiny.
  • Krajský úřad zprostředkovává náhradní rodinnou péči za součinnosti ostatních krajských úřadů, spolupracuje s ministerstvem a s Úřadem pro mezinárodně-právní ochranu dětí v Brně. V rámci odborného kolegia pro náhradní rodinnou péči spolupracuje s odborníky působícími v oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Kolegium doporučuje pro určité dítě vhodné žadatele o pěstounskou péči nebo osvojení vedené krajským úřadem.

 

3.6.2024

Liberecký kraj uspořádal v sobotu 18. května druhý ročník akce Krajský den rodiny, která byla nejen oslavou Mezinárodního dne rodiny, ale také poděkováním náhradním rodičům v našem kraji. Akce byla zároveň završením probíhajícího 8. ročníku Týdne náhradního rodičovství, který prostřednictvím volně přístupných akcí přibližuje veřejnosti náhradní rodinnou péči.

24.4.2024

Osmý ročník Týdne náhradního rodičovství se v Libereckém kraji koná od 13. do 19. května. Pořádá jej Krajský úřad Libereckého kraje spolu s neziskovými organizacemi, které se v kraji věnují doprovázení pěstounských rodin. Pro širokou veřejnost jsou připraveny volně přístupné akce, jako např. zahradní slavnost, kontaktní kampaně v České Lípě či druhý ročník akce Krajský den rodiny. Záštitu nad 8. ročníkem převzal Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

3.4.2024

Putovní výstava Pěstounství - mýty a realita se přesunula do Železného Brodu. K vidění je od 2.4. do 30.4.2024 na třech místech - v městské knihovně, v turistickém informačním centru a ve foyer kina. Prostřednictvím výstavy se mohou zájemci seznámit se skutečnými příběhy dětí, které vyrůstají v pěstounské péči v Libereckém kraji a také se dozvědět, jaké jsou nejčastější mýty o pěstounství. Pro zájemce jsou v rámci výstavy k dispozici informační materiály (brožura Něco málo o náhradní rodinné péči (v elektronické verzi ZDE), nejnovější 8. číslo zpravodaje Rodinám (v elektronické verzi ZDE) nebo kvíz Co všem vím, či nevím o pěstounství?).

12.3.2024

Putovní výstava Pěstounství - mýty a realita zavítala poprvé na půdu Technické univerzity v Liberci. V budově G u auly se mohou studenti a vyučující seznámit se skutečnými příběhy pěstounství z našeho kraje a také se dozvědět, jaké jsou nejčastější mýty o pěstounství. Výstava zde bude k vidění ve dnech od 12.3. do 28.3. V rámci výstavy jsou pro zájemce k dispozici informační materiály - např. brožura Něco málo o náhradní rodinné péči (v elektronické verzi ZDE), nejnovější 8. číslo zpravodaje Rodinám (v elektronické verzi ZDE) nebo kvíz Co všem vím, či nevím o pěstounství?

5.3.2024

Plné hnízdo. Úspěšný televizní cyklus o pěstounských rodinách přichází s druhou sérií a opět navštíví všechny kouty republiky. Po vlně zájmu o pěstounskou péči se do projektu totiž už podruhé zapojily nejen všechny kraje ale i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Čtrnáct rodin druhé řady  zvládne snad každou rodičovskou nálož, která se vůbec může objevit. 

4.3.2024

Tvůrci druhé série úspěšného dokumentárního cyklu Plné hnízdo i tentokrát představí vybrané pěstounské rodiny z nejrůznějších regionů České republiky. Sérii podpořily všechny kraje i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nových čtrnáct dílů od režisérů Lindy Kallistové Jablonské, Ivany Pauerové Miloševič, Martina Páva a Adama Oľhy se bude ve vysílání ČT1 objevovat od 4. března po desáté večer. V úvodní epizodě navštíví dokumentaristé pěstounskou rodinu z Jihočeského kraje.

14.11.2023

Putovní výstava Příběhy a mýty o pěstounství zavítala opět do města Jablonec nad Nisou. Tentokrát však do prostor radnice. Ve vstupní hale si mohou návštěvníci přečíst, jaké panují mezi lidmi mýty a předsudky o pěstounství a také se mohou seznámit se 3 skutečnými příběhy dětí, které vyrůstají v pěstounské péči v Libereckém kraji. Výstava bude v prostorách radnice k vidění ve dnech od 13.11. do 11.12. V rámci výstavy jsou také k dispozici pro zájemce informační materiály - např. brožura Něco málo o náhradní rodinné péči (v elektronické verzi ZDE), nejnovější 8. číslo zpravodaje Rodinám (v elektronické verzi ZDE) nebo kvíz Co všem vím, či nevím o pěstounství?

24.10.2023

Dvě akce pořádané v rámci kampaně pro vyhledávání náhradních rodičů Mít domov a rodinu – samozřejmost, nebo vzácnost? se konaly ve čtvrtek 19. října v knihovně a spolkovém centru IGI ve Vratislavicích nad Nisou.

5.10.2023

V rámci největšího veletrhu škol a zaměstnavatelů v severních Čechách EDUCA EXPO bude ve dnech od 12. do 14. října k dispozici v prostorách Home Credit Areny v Liberci infostánek ke kampani MÍT DOMOV A RODINU "Samozřejmost, nebo vzácnost?". Zájemci budou moci u tohoto infostánku získat více informací o náhradním rodičovství a také vyzkoušet si vědomostní kvíz "Co vše vím či nevím o pěstounství?". V prostorách arény se bude také nacházet výstava roll-up bannerů, na kterých jsou otištěny skutečné příběhy pěstounství z Libereckého kraje a také mýty o pěstounství. 

14.9.2023

Liberecký kraj pořádá v prostorách Knihovny IGI Vratislavice nad Nisou dvě akce na podporu osvěty o náhradním rodičovství. 

5.9.2023

Putovní výstava Příběhů a mýtů o pěstounství zavítala poprvé do města Frýdlant. Od 5. září do 9. října se mohou návštěvníci radnice seznámit se skutečnými příběhy pěstounství z Libereckého kraje a mýty, které o náhradním rodičovství panují. Výstava je k vidění ve vestibulu radnice. Pro zájemce o bližší informace o náhradním rodičovství jsou k dispozici také informační materiály - brožura Něco málo o náhradní rodinné péči, zpravodaj Rodinám či omalovánka s kvízem Co vše vím, či nevím o pěstounství? 

27.7.2023

Putovní výstava Mýty a příběhy o pěstounství je opět po dvou letech k vidění v OC Central Jablonec nad Nisou. Výstavu zde můžete zhlédnout do konce srpna. 

21.7.2023

V roce 2022 zaznamenal Krajský úřad Libereckého kraje nárůst počtu žádostí o vykonávání náhradní rodinné péče. Přesto je počet náhradních rodičů v Libereckém kraji stále nedostačující. Dětí, pro které se aktivně vyhledávají náhradní rodiny, je v současné době v Libereckém kraji kolem 160. S cílem zvýšit jejich počet se proto kraj opět zapojuje do kampaně na vyhledávání náhradních rodičů s názvem MÍT DOMOV A RODINU: „Samozřejmost, nebo vzácnost?“.

21.7.2023

V rámci individuální kampaně, kterou realizuje Krajský úřad Libereckého kraje ve spolupráci s doprovázející organizací Dobrá rodina, hledáme pěstounskou rodinu, nebo budoucí pěstouny v procesu příprav pro Adámka!

13.6.2023

Na střeše budovy Krajského úřadu Libereckého kraje se již podruhé uskuteční akce Léto na vyhlídce. Konat se bude od středy 21. do soboty 24. června. Bohatý program je ozvláštněn o jedinečný výhled na celý Liberec ze 17. patra nejvyšší budovy ve městě. Dobrou kávu nebo něco na zub obstará regionální kavárna Café Bar Praha a sladké osvěžení jablonecká Pralinqa a jejich gelato. Návštěvníci mohou svým nápadem ovlivnit i obraz, který bude po dobu konání akce malovat duo Procesisté přímo na vyhlídce.  

25.5.2023

Liberecký kraj ve spolupráci s neziskovými organizacemi uspořádal v sobotu 20. května akci Krajský den rodiny, která byla nejen oslavou Mezinárodního dne rodiny, ale také poděkováním náhradním rodičům v našem kraji. Akce byla zároveň završením probíhajícího 7. ročníku Týdne náhradního rodičovství, který prostřednictvím volně přístupných akcí přibližuje veřejnosti náhradní rodinnou péči.

24.4.2023

Sedmý ročník Týdne náhradního rodičovství se v Libereckém kraji koná letos od 15. do 21. května. Pořádá jej Krajský úřad Libereckého kraje spolu s neziskovými organizacemi, které se v kraji věnují doprovázení pěstounských rodin. Pro širokou veřejnost jsou připraveny volně přístupné akce, jako např. výstava fotografií pěstounů, beseda, zahradní slavnosti, kontaktní kampaně s infostánkem v centru Liberce a České Lípy či akce Krajský den rodiny. Záštitu nad Týdnem náhradního rodičovství převzal Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

28.3.2023

Novým místem, kde se nyní nachází putovní bannerová výstava Mýty a příběhy o pěstounství je Kulturní centrum Golf v Semilech. Návštěvníci akcí pořádaných kulturním centrem si mohou na těchto bannerech přečíst např. skutečné příběhy pěstounství z našeho kraje nebo se dozvědet, jaké mýty o pěstounství mezi širokou veřejností panují. Výstava bude k vidění do konce dubna 2023.

23.3.2023

Od roku 2023 nabízí Liberecký kraj obecním úřadům obcí s rozšířenou působností a organizacím s pověřením pro výkon sociálně-právní ochrany dětí bezplatné zapůjčení podpůrných předmětů (viz přehled níže) a informační materiály (letáky, brožura Něco málo o náhradní rodinné péči) k využití na akce, které podporují rozvoj náhradní rodinné péče.

16.2.2023

Jednou z dalších zastávek naší putovní bannerové výstavy se stalo i město Turnov, srdce Českého ráje. Na městském úřadě v budově Nové radnice (Skálova 466, 2. patro) se mohou návštěvníci seznámit s mýty a předsudky, které o náhradním rodičovství panují a také si mohou přečíst dva skutečné příběhy pěstounství z našeho kraje. Výstava zde bude probíhat od 15.2. po dobu jednoho měsíce. 

11.1.2023

Stát se rodičem je pro někoho přirozeným vývojem, pro jiného překvapením a pro dalšího posláním. Ať už se k dětem dostaneme jakýmkoliv způsobem, v určitém momentu vždy začneme pochybovat, jestli jsme pro ně dost dobří. Česká televize ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a kraji České republiky připravila unikátní projekt o rodičovství s mistry v tomhle oboru – pěstouny.

17.12.2022

Příjemná hudba, světla, zasněžená noc, magická atmosféra plná pohody a radosti v dětských očích, i takovými slovy by se dal popsat vánoční koncert pořádaný oddělením sociální práce odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje. Hudební setkání proběhlo dne 15. 12. 2022 ve vstupní hale budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Smyslem setkání bylo mimo jiné poděkování pěstounským rodinám v Libereckém kraji za obětavou a láskyplnou péči, kterou věnují dětem, které potřebují náhradní domov.

3.11.2022

Letošní setkání proběhlo ve dnech od 14. do 15. října v Končinách u Jablonce nad Jizerou. Na setkání byli pozvaní pěstouni na přechodnou dobu, kteří jsou v evidenci krajského úřadu a jim svěřené děti, včetně biologických nezletilých dětí pěstounů a také partneři pěstounů. Do horského hotelu Stráž dorazilo na setkání okolo 40 účastníků a jejich dětí, vlastních i přijatých. V průběhu pátečního odpoledne po příjezdu a ubytování rodin byl přichystán pro všechny společný program. Prvním bodem bylo předání informací od sociálních pracovnic krajského úřadu o aktuální situaci v pěstounské péči v rámci Libereckého kraje. Poté následovala první část semináře na téma „Kruh potřeb“, kterou přednesl PhDr. Štefan Šarközy. Druhou část si účastníci vyslechli po pauze na večeři. V sobotu po snídani byl pro účastníky nachystán druhý seminář, ve kterém se výživový poradce Pavel Petrák zaměřil na téma „Výživa, pohyb a zdravý životní styl“. Po celou dobu obou seminářů a setkání se sociálními pracovnicemi krajského úřadu se dětem věnovaly profesionální chůvy, které si pro ně přichystaly výtvarný a sportovní program. Celé setkání bylo zakončeno sobotním obědem.   

1.11.2022

Krajský úřad Libereckého kraje uspořádal v rámci 6. ročníku Týdne náhradního rodičovství besedu s názvem Pěstounství - mýty a realita. Beseda proběhla dne 18. října v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci a byla zároveň vysílána živě na YouTube kanále knihovny, kde je nyní k dispozici ke zhlédnutí ze záznamu. Na besedě vystoupil s tématem Jiné děti Bc. Pavel Kalpakcis a sociální pracovnice Krajského úřadu Libereckého kraje, Bc. Dana Kozderková a Bc. Kateřina Hradiská, které zájemce seznámily s procesem, jak se stát pěstounem a upozornily na některé mýty a předsudky, které o náhradním rodičovství mezi širokou veřejností panují. Příspěvky odborníků doplnily svými zkušenostmi také dvě pěstounky z našeho kraje, dlouhodobá pěstounka Monika Štekrová a pěstounka na přechodnou dobu Jitka Kozáková. 

31.10.2022

Liberecký kraj vydává každý měsíc elektronický magazín s názvem KRAJ, který má za úkol informovat obyvatele kraje i jeho návštěvníky o aktualních tématech, které Liberecký kraj a jeho úřad řeší. Právě říjnové číslo tohoto magazínu je celé věnováno problematice náhradní rodinné péče. Toto vydání si klade za cíl seznámit čtenáře s celokrajskou kampaní MÍT DOMOV A RODINU "Samozřejmost nebo vzácnost?". Kromě úvodního článku, který shrnuje základní informace o kampani (tj. od kdy je realizována, kdo jsou relizátoři, jaký je cíl kampaně, příklady kampaňových aktivit atd.), obsahuje říjnové číslo odkaz na krátký film představující libereckou organizace Centrum Protěž. Ve videu hovoří o doprovázení pěstounů ředitelka organizace, paní Světluše Jiráňová, a jedna z pěstounek, které tato organizace poskytuje podporu. Dále si mohou zájemci poslechnout podcast o jedné z kampaňových aktivit, kterou je každoroční konání Týdne náhradního rodičovství.

26.9.2022

Ve dnech od 17. do 23. října 2022 se na několika místech v Libereckém kraji koná již 6. ročník Týdne náhradního rodičovství. Pro širokou veřejnost jsou přichystány volně přístupné besedy s odborníky a pěstouny, dny otevřených dveří, výstavy, koncert nebo také videoprojekce. Hlavním cílem Týdne náhradního rodičovství je vzbudit zájem veřejnosti o náhradní rodinnou péči (tj. osvojení/adopce, pěstounství dlouhodobé a pěstounství na přechodnou dobu), zlepšit informovanost, vyvrátit mýty a předsudky panující mezi lidmi o náhradním rodičovství a zvýšit počet náhradních rodičů. 

25.5.2022

Liberecký kraj potřebuje pěstouny, jejich počet klesá

12.4.2022

Dne 12. dubna 2022 se v prostorách MCU KOLOSEUM Liberec konala druhá konference k náhradní rodinné péči.  Konference se zúčastnilo okolo 40 odborníků z Libereckého kraje, kteří se náhradní rodinnou péčí zabývají.

19.1.2022

Od nového roku vstoupila platnost novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, která upravuje odměny pro pěstouny či věk dětí umísťovaných do ústavů. S účinností od roku 2025 nemohou být děti mladší 3 let umisťovány do ústavů (až na výjimky, kdy může být přijato dítě z vážných zdravotních důvodů).

5.1.2022

Hlavní motivací k přijetí dítěte do náhradní rodinné péče je pro téměř 70 % pěstounů poslání.  Vyplynulo to z průzkumu pořádaného v rámci kampaně Libereckého kraje MÍT DOMOV A RODINU – Samozřejmost, nebo vzácnost?" V průzkumu bylo v uplynulém roce osloveno 135 náhradních rodin z Libereckého kraje, zpět se od nich vrátilo 98 vyplněných dotazníků.

21.12.2021

Vánoční setkání pěstounských rodin uspořádané pracovnicemi oddělení sociální práce odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje jako poděkování pěstounům za jejich péči o svěřené děti se konalo 16. prosince v liberecké zoologické zahradě. Akce nesla podtitul Rozsviťme svět dětem

2.11.2021

1. konference NRP konaná 2.11.2021 se na Krajském úřadě Libereckého kraje

1.5.2021

Vydali jsme letáčky, které Vás seznámí se čtyřmi fiktivními příběhy dětí, pro které hledáme náhradní rodiče. Cílem je přiblížit veřejnosti děti, které potřebují vyrůstat v milující rodině - bez ohledu na jejich věk, zdravotní stav, nebo jinou etnicitu. Seznamte se s Honzou, Karolínou, Erikem a Pepinou a jejich osudem. Protože právě pro takovéto děti hledáme náhradní rodiny, které by jim poskytli bezpečnou a láskyplnou náruč.