Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Název loga
Název loga

mit_domov_a_rodinu_logo.png (PNG 1204x852px )

 

 

Kampaň MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost, nebo vzácnost?“ v Libereckém kraji odstartovala roku 2015. Jejím cílem je propagace náhradní rodinné péče a získávání nových pěstounů či osvojitelů. Už o rok dříve se začala scházet Pracovní skupina pro vyhledávání náhradních rodičů (dále jen "Pracovní skupina!). Liberecký kraj je jedním z jejích zakladatelů. Pracovní skupina realizovala svou činnost na podporu náhradní rodinné péče v Libereckém kraji do roku 2015 do 2022. Od 1.1.2023 byla Pracovní skupina s většinou jejích členů včleněna do Poradního sboru pro sociálně-právní právní ochranu dětí. Realizátoři kamapně vytvářejí aktivity pro vyhledávání náhradních rodičů a nastavují kampaň tak, aby oslovovala veřejnost po celém kraji.

 

Podpůrné materiály k propagaci

Od roku 2023 nabízíme obecním úřadům obcí s rozšířenou působností a organizacím s pověřením pro výkon sociálně-právní ochrany dětí bezplatné zapůjčení podpůrných předmětů (9 rolovanných bannerů, reklamní vlajka (tzv. beach flag) a přenosný skládací stolek) a informační materiály (letáky, brožura Něco málo o náhradní rodinné péči) k využití na akce, které podporují rozvoj náhradní rodinné péče. Více informací ZDE.

 

Soubory ke stažení: .mov (78 MB), .mp4 (78 MB)

Soubory ke stažení (s titulky): .mov (79 MB), .mp4 (79 MB)

Videospot ve formátu DCP je možné zaslat na vyžádání. Žádost zasílejte na e-mail rodina@kraj-lbc.cz.

 

29.11.2024

V neděli 24. listopadu se uskutečnila akce Den pro pěstounské rodiny v iQLANDII. Cílem akce bylo zejména poděkovat pěstounům z našeho kraje za jejich péči o děti, které z různých důvodů nemohou vyrůstat ve vlastní rodině. Právě díky pěstounům mají tyto děti možnost poznat, jaké to je vyrůstat v bezpečném a láskyplném prostředí, které je velmi důležité pro jejich zdravý vývoj. Velmi si vážíme chuti, energie, času a přijímající náruče, kterou pěstouni dětem poskytují. Jako malý výraz velkého vděku a ocenění toho, co pěstouni dělají, byl pro ně a jejich děti zajištěn volný vstup do iQLANDIE v neděli 24. listopadu. Na pěstounské rodiny zde čekalo mnoho zábavy, hravé vědy a pokusů a děkovná řeč z úst Anny Provazníkové, radní pro resort sociálních věcí.

25.11.2024

Největší veletrh škol na severu Čech EDUCA EXPO dává příležitost prezentaci nejen školám a zaměstnavatelům z Libereckého kraje, ale již druhým rokem také šíří osvětu o pěstounství. Tak jako v roce 2023, tak i letos byl na veletrhu infostánek s kampaní MÍT DOMOV A RODINU "Samozřejmost, nebo vzácnost?", u kterého si mohli zájemci vyzkoušet jednoduchý a zábavný kvíz "Co vše vím, či nevím o pěstounství?". Kvíz obsahuje 7 otázek, mnohé z nich odrážejí nejčastější mýty o náhradním rodičovství. Během všech tří dnů, kdy veletrh probíhal, vyzkoušelo kvíz celkem 906 účastníků, kteří byli odměněni drobnými, ale praktickými dárky s logem zmíněné kampaně. 

20.11.2024

V neděli 24. listopadu se uskuteční v iQLANDII Den pro pěstounské rodiny, který pořádá Krajský úřad Libereckého kraje. Akce pro přibližně 300 osob bude sloužit ke sdílení osobních příběhů pěstounů s pracovníky z oblasti náhradní rodinné péče a současně i jako poděkování za péči, kterou pěstouni svěřeným dětem poskytují. Volný vstup pro vybrané pěstounské rodiny bude poděkováním za jejich ochotu ke spolupráci a za pomoc při řešení těžkých situací dětí, které nemohou aktuálně vyrůstat ve svých biologických rodinách. Akce bude včleněna do běžného provozu vědecko-zábavního centra, díky čemuž bude působit i na ostatní návštěvníky z veřejnosti jako osvěta v tématu potřebnosti náhradní rodinné péče. Zájemci z řad veřejnosti si budou moci vyzkoušet kvíz „Co vše vím, či nevím o pěstounství?“ a zúčastnit se slosování o hodnotné ceny. Výherci budou vylosování v průběhu Velké science show, která proběhne v Auditoriu ve 2. patře od 16:00 hod. V rámci dané show poděkuje přítomným pěstounským rodinám radní pro resort sociálních věcí, Anna Provazníková. 

4.9.2024

Putovní výstava Pěstounství - mýty a realita se přesunula do Kina Járy Cimrmana v Tanvaldu. K vidění je zde během měsíce září. Prostřednictvím výstavy se mohou zájemci seznámit se skutečnými příběhy dětí, které vyrůstají v pěstounské péči v Libereckém kraji a také se dozvědět, jaké jsou nejčastější mýty o pěstounství. Pro zájemce jsou v rámci výstavy k dispozici informační materiály (brožura Něco málo o náhradní rodinné péči (v elektronické verzi ZDE) nebo kvíz Co všem vím, či nevím o pěstounství?).

1.7.2024

Putovní výstava Pěstounství - mýty a realita se přesunula do Liberce do obchodního domu OC PLAZA. K vidění je po celé letní prázdniny v 1. patře. Prostřednictvím výstavy se mohou zájemci seznámit se skutečnými příběhy dětí, které vyrůstají v pěstounské péči v Libereckém kraji a také se dozvědět, jaké jsou nejčastější mýty o pěstounství. Pro zájemce jsou v rámci výstavy k dispozici informační materiály (brožura Něco málo o náhradní rodinné péči (v elektronické verzi ZDE), 9. číslo zpravodaje Rodinám (v elektronické verzi ZDE) nebo kvíz Co všem vím, či nevím o pěstounství?).

3.4.2024

Putovní výstava Pěstounství - mýty a realita se přesunula do Železného Brodu. K vidění je od 2.4. do 30.4.2024 na třech místech - v městské knihovně, v turistickém informačním centru a ve foyer kina. Prostřednictvím výstavy se mohou zájemci seznámit se skutečnými příběhy dětí, které vyrůstají v pěstounské péči v Libereckém kraji a také se dozvědět, jaké jsou nejčastější mýty o pěstounství. Pro zájemce jsou v rámci výstavy k dispozici informační materiály (brožura Něco málo o náhradní rodinné péči (v elektronické verzi ZDE), nejnovější 8. číslo zpravodaje Rodinám (v elektronické verzi ZDE) nebo kvíz Co všem vím, či nevím o pěstounství?).

12.3.2024

Putovní výstava Pěstounství - mýty a realita zavítala poprvé na půdu Technické univerzity v Liberci. V budově G u auly se mohou studenti a vyučující seznámit se skutečnými příběhy pěstounství z našeho kraje a také se dozvědět, jaké jsou nejčastější mýty o pěstounství. Výstava zde bude k vidění ve dnech od 12.3. do 28.3. V rámci výstavy jsou pro zájemce k dispozici informační materiály - např. brožura Něco málo o náhradní rodinné péči (v elektronické verzi ZDE), nejnovější 8. číslo zpravodaje Rodinám (v elektronické verzi ZDE) nebo kvíz Co všem vím, či nevím o pěstounství?

14.11.2023

Putovní výstava Příběhy a mýty o pěstounství zavítala opět do města Jablonec nad Nisou. Tentokrát však do prostor radnice. Ve vstupní hale si mohou návštěvníci přečíst, jaké panují mezi lidmi mýty a předsudky o pěstounství a také se mohou seznámit se 3 skutečnými příběhy dětí, které vyrůstají v pěstounské péči v Libereckém kraji. Výstava bude v prostorách radnice k vidění ve dnech od 13.11. do 11.12. V rámci výstavy jsou také k dispozici pro zájemce informační materiály - např. brožura Něco málo o náhradní rodinné péči (v elektronické verzi ZDE), nejnovější 8. číslo zpravodaje Rodinám (v elektronické verzi ZDE) nebo kvíz Co všem vím, či nevím o pěstounství?

24.10.2023

Dvě akce pořádané v rámci kampaně pro vyhledávání náhradních rodičů Mít domov a rodinu – samozřejmost, nebo vzácnost? se konaly ve čtvrtek 19. října v knihovně a spolkovém centru IGI ve Vratislavicích nad Nisou.

5.10.2023

V rámci největšího veletrhu škol a zaměstnavatelů v severních Čechách EDUCA EXPO bude ve dnech od 12. do 14. října k dispozici v prostorách Home Credit Areny v Liberci infostánek ke kampani MÍT DOMOV A RODINU "Samozřejmost, nebo vzácnost?". Zájemci budou moci u tohoto infostánku získat více informací o náhradním rodičovství a také vyzkoušet si vědomostní kvíz "Co vše vím či nevím o pěstounství?". V prostorách arény se bude také nacházet výstava roll-up bannerů, na kterých jsou otištěny skutečné příběhy pěstounství z Libereckého kraje a také mýty o pěstounství. 

14.9.2023

Liberecký kraj pořádá v prostorách Knihovny IGI Vratislavice nad Nisou dvě akce na podporu osvěty o náhradním rodičovství. 

5.9.2023

Putovní výstava Příběhů a mýtů o pěstounství zavítala poprvé do města Frýdlant. Od 5. září do 9. října se mohou návštěvníci radnice seznámit se skutečnými příběhy pěstounství z Libereckého kraje a mýty, které o náhradním rodičovství panují. Výstava je k vidění ve vestibulu radnice. Pro zájemce o bližší informace o náhradním rodičovství jsou k dispozici také informační materiály - brožura Něco málo o náhradní rodinné péči, zpravodaj Rodinám či omalovánka s kvízem Co vše vím, či nevím o pěstounství? 

27.7.2023

Putovní výstava Mýty a příběhy o pěstounství je opět po dvou letech k vidění v OC Central Jablonec nad Nisou. Výstavu zde můžete zhlédnout do konce srpna. 

21.7.2023

V roce 2022 zaznamenal Krajský úřad Libereckého kraje nárůst počtu žádostí o vykonávání náhradní rodinné péče. Přesto je počet náhradních rodičů v Libereckém kraji stále nedostačující. Dětí, pro které se aktivně vyhledávají náhradní rodiny, je v současné době v Libereckém kraji kolem 160. S cílem zvýšit jejich počet se proto kraj opět zapojuje do kampaně na vyhledávání náhradních rodičů s názvem MÍT DOMOV A RODINU: „Samozřejmost, nebo vzácnost?“.

13.6.2023

Na střeše budovy Krajského úřadu Libereckého kraje se již podruhé uskuteční akce Léto na vyhlídce. Konat se bude od středy 21. do soboty 24. června. Bohatý program je ozvláštněn o jedinečný výhled na celý Liberec ze 17. patra nejvyšší budovy ve městě. Dobrou kávu nebo něco na zub obstará regionální kavárna Café Bar Praha a sladké osvěžení jablonecká Pralinqa a jejich gelato. Návštěvníci mohou svým nápadem ovlivnit i obraz, který bude po dobu konání akce malovat duo Procesisté přímo na vyhlídce.  

25.5.2023

Liberecký kraj ve spolupráci s neziskovými organizacemi uspořádal v sobotu 20. května akci Krajský den rodiny, která byla nejen oslavou Mezinárodního dne rodiny, ale také poděkováním náhradním rodičům v našem kraji. Akce byla zároveň završením probíhajícího 7. ročníku Týdne náhradního rodičovství, který prostřednictvím volně přístupných akcí přibližuje veřejnosti náhradní rodinnou péči.

24.4.2023

Sedmý ročník Týdne náhradního rodičovství se v Libereckém kraji koná letos od 15. do 21. května. Pořádá jej Krajský úřad Libereckého kraje spolu s neziskovými organizacemi, které se v kraji věnují doprovázení pěstounských rodin. Pro širokou veřejnost jsou připraveny volně přístupné akce, jako např. výstava fotografií pěstounů, beseda, zahradní slavnosti, kontaktní kampaně s infostánkem v centru Liberce a České Lípy či akce Krajský den rodiny. Záštitu nad Týdnem náhradního rodičovství převzal Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

28.3.2023

Novým místem, kde se nyní nachází putovní bannerová výstava Mýty a příběhy o pěstounství je Kulturní centrum Golf v Semilech. Návštěvníci akcí pořádaných kulturním centrem si mohou na těchto bannerech přečíst např. skutečné příběhy pěstounství z našeho kraje nebo se dozvědet, jaké mýty o pěstounství mezi širokou veřejností panují. Výstava bude k vidění do konce dubna 2023.

23.3.2023

Od roku 2023 nabízí Liberecký kraj obecním úřadům obcí s rozšířenou působností a organizacím s pověřením pro výkon sociálně-právní ochrany dětí bezplatné zapůjčení podpůrných předmětů (viz přehled níže) a informační materiály (letáky, brožura Něco málo o náhradní rodinné péči) k využití na akce, které podporují rozvoj náhradní rodinné péče.

16.2.2023

Jednou z dalších zastávek naší putovní bannerové výstavy se stalo i město Turnov, srdce Českého ráje. Na městském úřadě v budově Nové radnice (Skálova 466, 2. patro) se mohou návštěvníci seznámit s mýty a předsudky, které o náhradním rodičovství panují a také si mohou přečíst dva skutečné příběhy pěstounství z našeho kraje. Výstava zde bude probíhat od 15.2. po dobu jednoho měsíce. 

1.11.2022

Krajský úřad Libereckého kraje uspořádal v rámci 6. ročníku Týdne náhradního rodičovství besedu s názvem Pěstounství - mýty a realita. Beseda proběhla dne 18. října v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci a byla zároveň vysílána živě na YouTube kanále knihovny, kde je nyní k dispozici ke zhlédnutí ze záznamu. Na besedě vystoupil s tématem Jiné děti Bc. Pavel Kalpakcis a sociální pracovnice Krajského úřadu Libereckého kraje, Bc. Dana Kozderková a Bc. Kateřina Hradiská, které zájemce seznámily s procesem, jak se stát pěstounem a upozornily na některé mýty a předsudky, které o náhradním rodičovství mezi širokou veřejností panují. Příspěvky odborníků doplnily svými zkušenostmi také dvě pěstounky z našeho kraje, dlouhodobá pěstounka Monika Štekrová a pěstounka na přechodnou dobu Jitka Kozáková. 

31.10.2022

Liberecký kraj vydává každý měsíc elektronický magazín s názvem KRAJ, který má za úkol informovat obyvatele kraje i jeho návštěvníky o aktualních tématech, které Liberecký kraj a jeho úřad řeší. Právě říjnové číslo tohoto magazínu je celé věnováno problematice náhradní rodinné péče. Toto vydání si klade za cíl seznámit čtenáře s celokrajskou kampaní MÍT DOMOV A RODINU "Samozřejmost nebo vzácnost?". Kromě úvodního článku, který shrnuje základní informace o kampani (tj. od kdy je realizována, kdo jsou relizátoři, jaký je cíl kampaně, příklady kampaňových aktivit atd.), obsahuje říjnové číslo odkaz na krátký film představující libereckou organizace Centrum Protěž. Ve videu hovoří o doprovázení pěstounů ředitelka organizace, paní Světluše Jiráňová, a jedna z pěstounek, které tato organizace poskytuje podporu. Dále si mohou zájemci poslechnout podcast o jedné z kampaňových aktivit, kterou je každoroční konání Týdne náhradního rodičovství.

26.9.2022

Ve dnech od 17. do 23. října 2022 se na několika místech v Libereckém kraji koná již 6. ročník Týdne náhradního rodičovství. Pro širokou veřejnost jsou přichystány volně přístupné besedy s odborníky a pěstouny, dny otevřených dveří, výstavy, koncert nebo také videoprojekce. Hlavním cílem Týdne náhradního rodičovství je vzbudit zájem veřejnosti o náhradní rodinnou péči (tj. osvojení/adopce, pěstounství dlouhodobé a pěstounství na přechodnou dobu), zlepšit informovanost, vyvrátit mýty a předsudky panující mezi lidmi o náhradním rodičovství a zvýšit počet náhradních rodičů. 

9.6.2022

Výstava bannerů, na kterých jsou uvedené čtyři skutečné příběhy pěstounství z Libereckého kraje, je v červnu 2022 k vidění v OC Forum Liberec, v přízemí centra. Zastavte se zjistit, jak žijí děti vyrůstající v pěstounské péči.

25.5.2022

Liberecký kraj potřebuje pěstouny, jejich počet klesá

1.4.2022

Výstava mapující kampaň MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost, nebo vzácnost" je v průběhu dubna 2022 k vidění ve foyer Kulturního domu Crystal v České Lípě.

4.3.2022

Výstava bannerů, na kterých jsou uvedené čtyři skutečné příběhy pěstounství z Libereckého kraje, je v březnu 2022 k vidění v OC Plaza Liberec - na galerii v přízemí. Stavte se přečíst si, s jakými životní peripetiemi se tyto děti setkaly a jak žijí dnes.

5.1.2022

Hlavní motivací k přijetí dítěte do náhradní rodinné péče je pro téměř 70 % pěstounů poslání.  Vyplynulo to z průzkumu pořádaného v rámci kampaně Libereckého kraje MÍT DOMOV A RODINU – Samozřejmost, nebo vzácnost?" V průzkumu bylo v uplynulém roce osloveno 135 náhradních rodin z Libereckého kraje, zpět se od nich vrátilo 98 vyplněných dotazníků.

4.1.2022

Výstava našich bannerů je v lednu a únoru 2022 k vidění v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Tentokrát jsou pro vás připraveny bannery se skutečnými příběhy pěstounství z Libereckého kraje a také bannery vyvracející mýty, které okolo náhradního rodičovství panují. Přijďte si přečíst příběhy čtyř dětí, které vyrůstají v pěstounské péči. V lednu jsou bannery umístěny v prvním patře před vchodem do všeobecné knihovny, v únoru jsou k vidění ve čtvrtém patře u hudebního oddělení.

18.10.2021

Ve dnech 18. až 24. října 2021 se na území Libereckého kraje koná již pátý ročník Týdne náhradního rodičovství, který pořádá pracovní skupina pro vyhledávání náhradních rodičů v rámci kampaně MÍT DOMOV A RODINU – „Samozřejmost, nebo vzácnost?“. Hlavní náplní akcí budou volně přístupné besedy a debaty s odborníky a pěstouny, akce pro děti a kontaktní kampaň se skutečnými pěstounskými příběhy.

16.9.2021

Přinášíme Vám další rozhovor věnující se náhradnímu rodičovství, tentokrát s pracovnicí liberecké organizace Centra Protěž, Mgr. Blankou Bihary.

1.9.2021

V průběhu září a října 2021 si mohou návštěvníci iQlandie v Liberci přečíst mýty, které kolem náhradního rodičovství panují. Spojte zábavnou a vzdělávací návštěvu v iQlandii s diskusí okolo našich mýtů. Vyvrátili jsme vám některé z nich?

1.8.2021

Bannery Mýty v pěstounství můžete shlédnout v Jablonci nad Nisou, a to v OC Central.  Kdo jste si je nestihl přečíst v Liberci, máte v srpnu 2021 šanci v sousedním městě. 

1.6.2021

Bannery "Mýty v pěstounství" se na červen 2021 přesunuly do OC Forum Liberec (před prostory multikina). Zastavte se u nich a zjistěte, zda vám vyvrátíme mýty, které okolo náhradního rodičovství panují. 

3.5.2021

Naše bannery "Mýty v pěstounství" započaly svoji putovní výstavu, a to v Obchodním centru LBC (OC LBC). K vidění tam budou v květnu 2021. Přijďte si přečíst, jaké nejčastější mýty kolem náhradního rodičovství panují.

1.5.2021

Vydali jsme letáčky, které Vás seznámí se čtyřmi fiktivními příběhy dětí, pro které hledáme náhradní rodiče. Cílem je přiblížit veřejnosti děti, které potřebují vyrůstat v milující rodině - bez ohledu na jejich věk, zdravotní stav, nebo jinou etnicitu. Seznamte se s Honzou, Karolínou, Erikem a Pepinou a jejich osudem. Protože právě pro takovéto děti hledáme náhradní rodiny, které by jim poskytli bezpečnou a láskyplnou náruč. 

16.4.2021

Zajímá Vás, jak probíhá psychologické vyšetření žadatelů o náhradní rodinnou péči? A co to přesně znamená? Přinášíme Vám další rozhovor, tentokrát s psycholožkou pro náhradní rodinnou péči, PhDr. Simonou Bělskou, která pracuje na Krajském úřadě Libereckého kraje. Letos je to deset let, co je Simona Bělská na pozici psycholožky pro NRP a má tedy s prací s žadateli bohaté zkušenosti.

12.3.2021

Přinášíme Vám další rozhovor věnující se náhradnímu rodičovství, tentokrát s pěstouny na přechodnou dobu - s Ester a Reném Jiroutovými. Ti jsou tzv. přechodovými pěstouny od roku 2016. Manželé mají 4 biologické děti, dva syny a dvě dcery (23, 21, 19 a 15). Během čtyř let se postupně starali o sedm dětí. Všechny svěřené děti byly u Jiroutových hned z porodnice, novorozeneckého oddělení nebo neonatologie. První holčička byla v rodině 9 měsíců, druhý chlapeček 11 měsíců, třetí holčička 8,5 měsíců, čtvrtý chlapeček 3,5 měsíce, pátý chlapeček 3 měsíce a dvojčátka holčičky manželé 10 dní navštěvovali na neonatologii a pak o ně pečovali 6 měsíců. Prvních pět dětí odcházelo do adoptivních rodin a dvojčátka šla ke své biologické mamince.

1.3.2021

Zajímá vás, jaké je tzv. dlouhodobé pěstounství z pohledu samotného pěstouna? V rámci kampaně MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost, nebo vzácnost?“ vám přinášíme rozhovor s dlouhodobou pěstounkou z Libereckého kraje, s paní Radkou Kyzlíkovou. Paní Kyzlíková je učitelkou v mateřské škole, k tomu vykonává pěstounskou péči již sedmým rokem. V pěstounské péči má svěřenou dvanáctiletou dívku. Jedná se o tzv. dlouhodobou pěstounskou péči, kdy má pěstoun dítě svěřené do doby, než si biologičtí rodiče vytvoří takové podmínky, aby mohli dítě převzít do své péče, případně končí zletilostí svěřeného dítěte.



Přiložené soubory




Fotogalerie