Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Název loga
Název loga

Týden náhradního rodičovství 2022

Ve dnech od 17. do 23. října 2022 se na několika místech v Libereckém kraji koná již 6. ročník Týdne náhradního rodičovství. Pro širokou veřejnost jsou přichystány volně přístupné besedy s odborníky a pěstouny, dny otevřených dveří, výstavy, koncert nebo také videoprojekce. Hlavním cílem Týdne náhradního rodičovství je vzbudit zájem veřejnosti o náhradní rodinnou péči (tj. osvojení/adopce, pěstounství dlouhodobé a pěstounství na přechodnou dobu), zlepšit informovanost, vyvrátit mýty a předsudky panující mezi lidmi o náhradním rodičovství a zvýšit počet náhradních rodičů. 

 

V Libereckém kraji je v současné době kolem 160 dětí, pro které se aktivně vyhledávají náhradní rodiny. Počet zájemců o vykonávání náhradní rodinné péče je však v našem kraji dlouhodobě nízký. V roce 2021 přijal Krajský úřad Libereckého kraje 29 nových žádostí, což je nejméně za poslední čtyři roky. Zachování rodinného prostředí díky náhradní rodinné péči je pro dítě vždy lepším východiskem než umístění do péče ústavní. U nejmenších dětí to platí dvojnásob. Dítě v náhradní rodinné péči vyrůstá v rodině s milujícími (náhradními) rodiči, zažívá bezpečí, přijetí a lásku. Na důležitost náhradního rodičovství upozorňuje již od roku 2015 kampaň "Mít domov a rodinu - samozřejmost, nebo vzácnost?",  v rámci které jsou na území kraje realizovány mnohé aktivity. Každoroční konání Týdne náhradního rodičovství je jednou z nich. Tuto celokrajskou kampaň realizuje Krajský úřad Libereckého kraje spolu s dalšími členy Pracovní skupiny pro vyhledávání náhradních rodičů. 

 

Program Týdne náhradního rodičovství 2022

V pondělí 17. října uspořádá Centrum Domov a rodina akci s názvem Děti patří do rodiny. Jedná se o den otevřených dveří s besedou o pěstounské péči. Totožná akce proběhne také ve středu 19. října, avšak v Semilech.

 

V úterý 18. října nabídne Městský úřad Železný Brod (orgán sociálně-právní ochrany dětí, zkráceně "OSPOD") zájemcům poradenství k náhradnímu rodičovství. V Krajské vědecké knihovně v Liberci zahájí Centrum Protěž dvoudenní výstavu fotografií pěstounů s motty jejich pěstounství. Ve stejný den uspořádá Krajský úřad Libereckého kraje besedu s odborníky a pěstouny s názvem Pěstounství - mýty a realita. Beseda proběhne tzv. hybridní formou, bude tedy možné se jí zúčastnit osobně v prostorách Krajské vědecké knihovny v Liberci nebo také ji sledovat živě na YouTube kanále knihovny, případně zhlédnout zpětně ze záznamu. Pro návštěvníky Rodinného centra Maják v Tanvaldu je přichystána videoprojekce a možnost zahrát si tematickou hru na přilehlé zahradě. 

 

Středa 19. října je co do počtu akcí tím nejnabitějším dnem v rámci celého týdne. Do organizace letošního šestého ročníku se zapojily další dva subjekty, kterými jsou OSPOD Magistrátu Liberec a Městského úřadu Semily. Oba tyto úřady nabídnou ve středu 19. října den otevřených dveří pro zájemce o náhradní rodičovství s možností konzultace a poradenství se sociálními pracovnicemi. S nabídkou poradenství se v daný den připojí k programu i turnovská organizace Centrum pro rodinu Náruč. Doprovázející organizace Centrum Protěž zakončí dvoudenní výstavu fotografií pěstounů v Krajské vědecké knihovně v Liberci vystoupením pěveckého sboru Gospel Generation, v rámci, kterého budou sdíleny osobní zkušenosti s pěstounstvím. Jedna z plánovaných středečních akcí se uskuteční také v Jablonci nad Nisou, a to ve vestibulu jablonecké radnice, kde proběhne vernisáž obrázků pěstounských dětí na téma Moje rodina. 

 

Beseda za přítomnosti pěstounů, kteří se podělí o své zkušenosti s náhradním rodičovstvím, proběhne ve čtvrtek 20. října na adrese organizace Amina - služby pro rodinu v Liberci a v pátek 21. října ji uspořádá ve svých prostorách Charita Česká Lípa.  

 

Osvědčenou akcí pořádanou v rámci daného týdne je také kontaktní kampaň s výstavou bannerů, na kterých jsou otištěny jak skutečné příběhy pěstounství z našeho kraje, tak i různé mýty či předsudky, které mezi lidmi o náhradním rodičovství panují. Kontaktní kampaň proběhne od pondělí do čtvrtka na náměstí Dr. Edvarda Beneše v České Lipě (mezi OC Andy a Banco) a od pondělí do středy v Liberci. Neocenitelným faktem je přímý kontakt a možnost zeptat se na cokoliv.

 

Kampaň neopomine ani on-line prostředí. Tři organizace, Charita Česká Lípa, Centrum pro rodinu Náruč a Rodina v centru, se zaměří na internetovou kampaň, během které budou na svých sociálních sítích zveřejňovat např. kazuistiky, dotazy, kvízy či reálné anonymní příběhy. 

 

Záznam z besedy Pěstounství - mýty a realita konané dne 18. října v rámci 6. ročníku Týdne náhradního rodičovství. 

 

 

 Fotogalerie